Antrenörümüz

ALİ RIZA BİLGİN

Atıcılıkta uluslararası düzeyde adını duyurmuş Konyalı ilk sporcudur.

Atıcılığa 1992 yılında başlayıp, skeet branşında ülke çapında çeşitli dereceler aldıktan sonra 1995 yılında milli takıma girerek 2001 yılına kadar ülkemizi başarıyla temsil etti.

 • DOĞUM YERİ: KONYA
 • DOĞUM TARİHİ: 1959
 • ÖĞRENİM DURUMU: SELÇUK ÜNİVERSİTESİ "SANAT TARİHİ VE ARKEOLOJİ"
 • MEDENİ HALİ: EVLİ

Yurtiçinde yirmibeşten fazla, katıldığı Balkan Şampiyonalarında ise dört kez madalya aldı. Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katıldı.

“Yaşam boyu
SPOR dİyenler.”
Ali Rıza Bilgin

2001’de antrenörlüğe başladı. Dönemin Beden Terbiyesi Müdürü Fazıl Bayram Hadi’nin olumlu yaklaşımı ile Konya Poligonunun olimpik düzeye gelmesi için çaba göstererek, Türkiye’nin en büyük ve nizami poligonunun yapımında büyük rol oynadı. Atıcılık Federasyonu’nun çeşitli kurullarında görev yaptı. Fahri antrenör olarak Konya bölgesi sporcularını çalıştırıp, milli takıma kazandırdı.

Uluslararası Atıcılık Federasyonu (ISSF) C sınıfı antrenörlük belgesi olan ülkemizdeki dört antrenörden biridir. Kursiyer olarak katıldığı 2012 ISSF Finlandiya Antrenörlük Kursu sırasında sunumunu yaptığı, temel prensiplerini kendisinin oluşturduğu ve uyguladığı atış stili, federasyon yetkilileri, teorisyen ve eğitici antrenörleri tarafından “Bilgin’s Style” ve “Turkish Style” olarak anılmış, beğeni görmüş ve literatüre geçirilmiştir.

2013 sezonundan bu yana skeet milli takımı antrenörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olmuştur. 2016 yılında Federasyon Başkanı Mehmet Bülent Torpil’in vefatı nedeniyle vekaleten Federasyon Başkanlığı görevini yürütmüştür. Halen TAF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesidir. 2016 yılında başında bulunduğu Skeet Genç Bayan Milli Takımı ile takımlar düzeyinde Avrupa 3.lüğü ve Dünya Şampiyonluğu, 2017 yılında Skeet Genç Erkek Milli Takımı ile Dünya 2.liği elde etmiştir. Türk atıcılığına hizmetlerine devam etmektedir.

 • SERTİFİKALARI;

   • 2005 yılında Ankara’da Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı tarafından tertip edilen 1. kademe antrenörlük belgesi.
   • 2012 yılında İstanbul’da ISSF tarafından tertip edilen D Class (2. kademe) antrenörlük belgesi.
   • 2012 yılında Finlandiya’da ISSF tarafından tertip edilen C Class (3. kademe) antrenörlük belgesi.