ANTRENÖRLERİMİZ

DSC00085
ALİ RIZA BİLGİN

 

DOĞUM YERİ: KONYA
DOĞUM TARİHİ: 1959
ÖĞRENİM DURUMU: SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SANAT TARİHİ VE ARKEOLOJİ BÖLÜMÜ MEZUNU
MEDENİ HALİ: EVLİ

Atıcılıkta uluslararası düzeyde adını duyurmuş Konyalı ilk sporcudur. Atıcılığa 1992 yılında başlayıp, skeet branşında ülke çapında çeşitli dereceler aldıktan sonra 1995 yılında milli takıma girerek 2001 yılına kadar ülkemizi başarıyla temsil etti. Yurtiçinde yirmibeşten fazla, katıldığı  Balkan Şampiyonalarında ise dört kez madalya aldı. Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katıldı.

Spocu olarak uluslararası dereceleri;
1995 BÜKREŞ BALKAN ŞAMPİYONASI FERDİ 2.LİĞİ
2000 İSTANBUL BALKAN ŞAMPİYONASI TAKIM 2.LİĞİ
2000 İSTANBUL BALKAN ŞAMPİYONASI FERDİ 3.LÜĞÜ
2000 İSTANBUL BALKAN ŞAMPİYONASI 145/150 İSABETLE TÜRKİYE REKORU
2001 BELGRAD BALKAN ŞAMPİYONASI FERDİ 2.LİĞİ

2001’de antrenörlüğe başladı. Dönemin Beden Terbiyesi Müdürü Fazıl Bayram Hadi’nin olumlu yaklaşımı ile Konya Poligonunun olimpik düzeye gelmesi için çaba göstererek, Türkiye’nin en büyük ve nizami poligonunun yapımında büyük rol oynadı. Atıcılık Federasyonu’nun çeşitli kurullarında görev yaptı. Fahri antrenör olarak Konya bölgesi sporcularını çalıştırıp, milli takıma kazandırdı.

Uluslararası Atıcılık Federasyonu (ISSF) C sınıfı antrenörlük belgesi olan ülkemizdeki dört antrenörden biridir. Kursiyer olarak katıldığı 2012 ISSF Finlandiya Antrenörlük Kursu sırasında sunumunu yaptığı, temel prensiplerini kendisinin oluşturduğu ve uyguladığı atış stili, federasyon yetkilileri, teorisyen ve eğitici antrenörleri tarafından “Bilgin’s Style” ve “Turkish Style” olarak anılmış, beğeni görmüş ve literatüre geçirilmiştir.

2012 yılında Bilgin Atıcılık Spor Kulübü’nü kurarak, Türk sporuna genç yetenekleri kazandırma yolunda önemli bir adım atmıştır. Yetiştirdiği sporcular arasında ulusal ve uluslararası dereceler elde etmiş milli atıcılarımız Nur Banu Özpak, Deniz Üstündağ, Özlem Yıldırım, Ali Çeler, Salih Hafız, Onur Atak, Kemal Madencioğlu gibi sporcular bulunmaktadır.

2013 sezonundan bu yana skeet milli takımı antrenörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olmuştur. 2016 yılında Federasyon Başkanı Mehmet Bülent Torpil’in vefatı nedeniyle vekaleten Federasyon Başkanlığı görevini yürütmüştür. Halen TAF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesidir. 2016 yılında başında bulunduğu Skeet Genç Bayan Milli Takımı ile takımlar düzeyinde Avrupa 3.lüğü ve Dünya Şampiyonluğu, 2017 yılında Skeet Genç Erkek Milli Takımı ile Dünya 2.liği elde etmiştir. Türk atıcılığına hizmetlerine devam etmektedir.

TARAMA

Sertifikaları;
2005 yılında Ankara’da Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı tarafından tertip edilen 1. kademe antrenörlük belgesi.
2012 yılında İstanbul’da ISSF tarafından tertip edilen D Class (2. kademe) antrenörlük belgesi.
2012 yılında Finlandiya’da ISSF tarafından tertip edilen C Class (3. kademe) antrenörlük belgesi.

Milli takım antrenörü olarak uluslararası dereceleri:
2013 Avrupa Şampiyonası Almanya Sulh’da Skeet Büyük Bayanlar Ferdi Avrupa 2.liği
2016 Dünya Kupası Almanya Sulh’da Skeet Genç Bayan Takımlar Dünya 3.lüğü
2016 Avrupa Şampiyonası İtalya Lonato’da Skeet Genç Bayan Takımlar Avrupa 3.lüğü
2016 Dünya Kupası Azerbaycan Gabala’da Skeet Genç Bayan Takımlar Dünya 1.liği
2016 Dünya Kupası Azerbaycan Gabala’da Skeet Genç Bayanlar Ferdi Dünya 3.lüğü
2017 İslami Dayanışma Oyunları Azerbaycan Gabala’da Skeet Bayanlar Ferdi 1.liği ve 3.lüğü
2017 İslami Dayanışma Oyunları Azerbaycan Gabala’da Skeet Karma Takımlar 3.lüğü
2017 Dünya Şampiyonası Rusya Moskova’da Skeet Genç Erkek Takımlar Dünya 2.liği